Badania makroskopowe oraz fraktograficzne
Mianem obserwacji makroskopowych określa się obserwacje okiem nieuzbrojonym lub z zastosowaniem powiększenia do 30 razy.
Celem badań jest m.in. wykrywanie nieciągłości materiałowych, analiza charakteru pęknięć oraz przełomów, oględziny defektów powierzchniowych czy kierunkowości makrostruktury. W szczególnych przypadkach ocena morfologii przełomów wymaga zastosowania dużych powiększeń możliwych do uzyskania przy wykorzystaniu skaningowego mikroskopu elektronowego.

Wykonujemy:
ocenę morfologii przełomów – określenie typu przełomu, miejsc inicjacji (ognisk przełomu), cech szczególnych zniszczenia
określenie trybu zniszczenia obiektu – sposobu obciążenia i pracy elementu
trójwymiarową rekonstrukcję powierzchni przełomu
Ekspertyza fraktograficzna
Ekspertyza fraktograficzna opiera się na próbie rozpoznania przyczyn oraz przebiegu powstawania zniszczenia. Zrozumienie tych czynników pozwala wytwórcom oraz użytkownikom uszkodzonych części maszyn na uniknięcie podobnych sytuacji w przyszłości. Staramy się pomóc zrozumieć naszym Klientom dlaczego i w jaki sposób doszło do zniszczenia, co pozwala na wdrożenie zabiegów udoskonalających dany produkt na etapie projektowania oraz wytwarzania.