Badania powłoki cynkowej
Mimo, że nanoszenie warstwy cynku zabezpieczającej przed korozją stali, jest techniką stosowaną w przemyśle od ok. połowy XIX wieku, w dzisiejszych czasach cynkowanie stawia nowe i kolejne wyzwania. Nie chodzi już tylko o to, by na powierzchni wyrobu była technologiczna warstwa zabezpieczająca – musi spełniać ona szereg wymagań, od zakładanej grubości, przez odpowiednią zawartość pierwiastków oraz mikrostrukturę materiału, po często subiektywnie odbierany wygląd i zdolność do nanoszenia kolejnych warstw na przedmiot.
Kompetencje laboratorium Machinefish Materials & Technologies wynikają z doświadczenia w rozwiązywaniu problemów cynkowniczych dla wyrobów o różnych przeznaczeniach, dla Klientów z różnych branż. Przez stoliki naszych mikroskopów przewinęły się elementy cynkowane ogniowo, galwanicznie, przedmioty z naniesioną warstwą malarską na warstwę cynku i wiele innych. Badania były prowadzone na elementach maszyn, takich jak profile konstrukcyjne, blachy, czy pręty kształtowe, jak również ogrodzenia, rury i bariery drogowe.
Współpracujemy zarówno z cynkowniami, jak i z zakładami wykorzystującymi materiały ocynkowane, zatem proponujemy rozwiązania na sytuacje pojawiające się na różnych etapach życia przedmiotu ocynkowanego. Nasze wnioski opracowujemy na podstawie wieloletniego doświadczenia i wyników wykonywanych przez nas badań powłok cynkowych – mikroskopii świetlnej, elektronowej, mikroanalizie składu chemicznego, a nawet badaniom odporności korozyjnej w komorze solnej i wilgotnościowej.